Derz Dolgu Nedir ve Özellikleri ?

ncelememize öncelikli olarak derz dolgunun ne olduğu ile başlayacağız. Aslında mimarlar, mühendisler ve inşaatla ilgili öteki meslek alanlarında çalışanlar bu malzemeyi yakından tanıyor… Ancak yeni başlayanlar ya da detaylı bilgi edinmek isteyenler için açıklamakta yarar var.

Derz dolgu, bir yapının iki bölümü ya da iki eş yapı arasındaki boşluğu doldurmaya yarayan kimyasal bileşiktir. Derz dolgunun kullanım alanları oldukça geniştir. Akla gelen ilk kullanım alanı, seramik karolardır. Özellikle banyo, mutfak, balkon, teras, antre veya havuz gibi bölgelerde görmeye alışkın olduğumuz karoların arasını doldurmakta kullanılır. Bunun yanı sıra duvar taşlarının arasında da derz dolgu kullanılmaktadır. Duvar taşlarının veya tuğlaların arasında kalan boşluklara harç doldurulup üst kısımlarına mala çekilmesi ile düzletilmesi, derzleri ortaya çıkartır. Bu boşlukların içini dolduran madde de derz dolgudur.

Derz dolgu ayrıca, beton üzerinde zamanla oluşabilecek çatlakları doldurmak için de kullanılır. Beton yüzeylerde zaman içerisinde çeşitli açılmalar gerçekleşebilir. Bu açılmalar iklim şartları veya darbeler sonucunda olabileceği gibi, malzemenin zamanla eskimesinden dolayı da gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda olsuna bu çatlakların büyüyüp betona zarar vermesini önleyebilmek için derz dolgu kullanılmaktadır.

Derz dolgu, temelde arasına girdiği iki malzemeyi sağlam bir şekilde bir arada tutacak olan bir maddedir. Bu nedenle de çimento veya alçı bazlı olarak görülür.

Derz Dolgunun Faydaları Nelerdir?

Derz dolgunun ne olduna göz attık. Peki, bu uygulamanın faydaları nelerdir? Genelde ortalama yarım cm genişliğinde ve çoğunlukla yaklaşık 8 ila 10 cm derinliğinde olan derz kesimi, dışarıdan gelecek olan etmenlere karşı açıktır. Örnek verecek olursak yağışlı havalarda içerisine yağmur ya da kar suları veya dolu taneleri dolabilir. Bunun yanısıra soğuk kış aylarında bu sular donabilirler. Bu donma sonucunda kimi zaman betonda çatlamalar yaşanabilir. Kimi zamansa fırtınalı havalarda aralarına toz ya da toprak zerreleri birikebilir. Bütün bu nedenler göz önüne alındığında, derz aralarının dolgu ile doldurulması gerektiği ortaya çıkmaktadır. işte tüm bunların önüne geçmek için derz aralarını dolgu ile doldurmak gerekmektedir.

Derz Dolgu Nedir ve Özellikleri ?
Başa dön